Facebook Twitter Instagram
SEPETİM ( 0 )
| SİPARİŞ TAKİP
KİTAPLAR EDİTÖRDEN YAZILAR YAZARLAR BASINDA BİZ SİZDEN GELENLER HAKKIMIZDA İLETİŞİM
YAZILAR
 
ETON Yayıncılık tarafından Eylül ayında basılıp kitapseverle buluŞacak olan KREMLİN KADINLARI’nın yazarı Larisa Vasileva’yı tanımaya devam edelim. Larisa Vasileva’nın Rus edebiyatında önemli bir yere sahip olmasının kanıtlarından birini sunuyoruz sizlere. Evet, Larisa Sovyetlerin ve Dünya’nın en önemli yazarlarından Şolohov’un eğitiminden geçmiŞ, sohbetlerine katılmıŞ biri.

Şolohov’u tanımayan yoktur sanırım. Şolohov, 1965 Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan büyük bir yazar. Larisa Vasileva henüz genç bir yazarken Şolohov’u ziyaret ederek onun edebiyat sohbetlerinde eğitimini tamamlamıŞ bir yazar. Şolohov’un gençlik birimleriyle, genç yazarlarla sohbetleri daha çok Sovyet devrimi ve edebiyat üzerine yapılırken adeta bir ders niteliğinde olurmuŞ. Eylül ayında kitapseverle buluşacak olan Kremlin Kadınları kitabının yazarı Larisa Vasiyeva’nın eğitimine katkısı olan Şolohov ‘u kısaca tanıyalım:

1905’te Don Bölgesi’nde, Viyesenskaya’nın Krujilino köyünde Rusya’da doğar. Annesi bu köyden bir Kazaktır. Babası Orta Rusya’nın Riyazan Bölgesi’nden Don kıyılarına yerleŞmiŞ biridir. Şolohov lisedeyken; I. Dünya Savaşı başlar, bunu 1917 Ekim Devrimi ve iç savaŞ takip eder. 16 yaŞındayken, devrimcilerin yanında savaŞa katılır. İç savaŞ sona erdiğinde, bir süre; hamallık, taŞçılık, ilkokul öğretmenliği ve gazetecilik yapar. Yazmaya 17 yaşında baŞlar. İlk hikâyesi Doğum Lekesi’ni 19 yaŞında yazar. 1922 yılında Moskova’ya gider ve gazetecilik yapar. Test adlı makalesi yayımlanır. Fakat geçimi için gazetecilik yeterli değildir. Bu dönemde taş iŞçisi, rıhtım iŞçisi ve muhasebeci olarak da çalıŞır. 1924’de Veşenskaya’ya geri döner ve kendini tamamen yazmaya verir. Aynı yıl Mariya Petrovna Gromoslavskaya ile evlenir. Bu evlilikten iki kız, iki de erkek çocukları olur.

ilk kitabı, 1. Dünya Savaşı ve İç Savaş yıllarındaki Kazakları anlatan Don Hikayeleri, 1926 yılında basılır. Aynı yıl Ve Durgun Akardı Don -Durgun Don diye de bilinir.- adlı romanını yazmaya baŞlar. Bu romanı yazması 14 yılını alır ve Stalin niŞanı ile ödüllendirilir. Bu roman Sovyetler’de zamanın en çok okunan yapıtlarından biri olur ve 1965’de Nobel Edebiyat Ödülü alır. Bitirmesi 28 yılını aldığı UyandırılmıŞ Toprak adlı romanı ile de 1954 yılında Lenin NiŞanı’na layık görülür. Bu roman Yarınların Tohumu (1932) ve Don’da Hasat (1960) olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır. Bu romanda da kollektivizmin uygulandığı yıllardaki günlük hayatı yansıtır. 1957’de yazdığı kısa hikâyesi İnsanın Kaderi (Sudba çeloveka) film olarak da çekilir .Vatan için dövüŞtüler isimli eseri bitirilememiştir.

Şolohov 1932’de SSCB Komünist Partisi’ne, 1939’da SSCB Bilimler Akademisi’ne üye oldu ve yine 1939 yılında da Seçkin Sovyet ünvanı aldı. 1959’da Sovyet Başkanı Nikita Kuruşçev’e Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gezisi sırasında eŞlik etti. 1961’de SSCB Komünist Partisi Merkez Komitesi’ne seçildi. İki kere Sosyalist Kahramanlık Madalyası ile ödüllendirildi. Sovyet Yazarlar Birliği’nin yardımcı baŞkanlığını yaptı.
KURUMSAL
Hakkımızda
İletişim
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
Sıkça Sorulan Sorular
Teslimat Ve İade
KULLANICI İŞLEMLERİ
Üyelik
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Sipariş Takip
GİZLİLİK & KULLANIM
Gizlilik Ve Güvenlik
Satış Sözleşmesi
Üyelik Sözleşmesi
KATEGORİLER